פריחה מאוחרת

הי ,אני אירה כהן, בת 55 נשואה למוטי, וקצת late bloomer  כזו… במובנים מסוימים.

לדוגמא, את העיסוק המקצועי המשמעותי שלי, כתיבת ביוגרפיות וסיפורי חיים, התחלתי סביב גיל 40, ואחרי עשור שבו התפתחתי וצמחתי, והפקתי מעל 150 ספרים, יצאתי לדרך עם יוזמה חדשה בתחום חדש, ארגון טיולי נשים, בארץ ובעולם. וכך, בגיל 50, פרצתי בקריירה חדשה…

אני נשואה באושר ומודה על האהבה הבריאה והטובה של חיי. מוטי הוא העוגן שלי , המפרגן מספר 1 שלי, מאיר אותי ומי שעוזר לי לא מעט מאחורי הקלעים בהפקת הטיולים, בהכנות שלהם וכמובן יוצא איתי מידי פעם לטיולי הכנה. 

 אני ללא ילדים, איפה שהוא החיים ניתבו אותי למקומות אחרים. האחיינים שלי ממלאים מקום מאוד משמעותי וחשוב בחיי, ואיתם אני מרגישה הכי קרוב לתחושה של רוב הנשים שהגשימו את האימהות שלהן. בסופו של דבר הגעתי להיות מי שאני כיום מתוך המסע האישי שלי, והוא אכן אישי ולא דומה למסע של אף אחת. משום כך החיים שלי כנראה קצת שונים משל נשים אחרות בגילי, היה לי יותר זמן לפתח את העולמות שלי, בעיקר את עולמות הכתיבה. 

נראה כי במהלך השנים גם לקחתי על עצמי תפקיד במשפחה המורחבת. אני רואה את עצמי כעוגן ומשענת במעגל המשפחה האהובה שלי, ומשתדלת להיות שם בכל רגע שזקוקים לי. וברגעים שאני זקוקה להם, הם שם. מוקירה ומודה.

בשנת 2005 יצא לאור ספרי "צ'לו אינדיה", שנכתב בעקבות המסע שלי להודו, מסע שאליו יצאתי עם בן זוג אך בו בעיקר פגשתי את עצמי.  מתכננת כבר כמה שנים לכתוב ספר חדש, זה יקרה בקרוב… עניין של לפנות זמן, החלטה ופוקוס. 

אני מברכת על החיים שלי, מודה עליהם לבורא העולם, לאמא אדמה, להוריי האהובים, ולכל מעגל חברותיי שמהוות חלק משמעותי בחיי. נכון, החיים שלי לא מושלמים (תגידו לי למי יש?…), אבל הם שלמים, הם אנושיים, הם ספוגים בעקבות דרך, בשריטות, יש בהם הצלחות ולצידם יש החמצות. אני משתדלת לחיות כל יום מחדש מתוך בחירה, השראה ותודעת שפע. אני מחבקת אותם, הרי הם החיים שלי, והחכמה היא לאהוב את מה שיש לך ולא לחיות אותם דרך חשיבה שלילית של חוסר. אני מברכת על הבריאות, על הפרנסה ועל ההגשמה העצמי. זו חכמה שמגיעה עם הגיל…

!Don’t call it a dream – call it a plan

בשנת 2019 קפצתי למים עמוקים, מה זה קפצתי, זינקתי! ואפילו בלי לדעת לשחות מי יודע מה…
נסעתי למונטנגרו עם חברות טובות, ובאחד המקומות בהרים, בבקתת העץ היפה, שם הרגשתי את זה.
אמרתי לעצמי שאני חייבת להביא איתי לפה נשים.
חייבת לרקום טיול, לתכנן, ליצור תוכנית מהממת שאין בשום חברת טיולים אחרת.
מכירות את זה שאתן חולמות על משהו ומרגישות שזה פשוט הדבר הבא שאתן חייבות להגשים? 
טיילתי לבד במקומות שונים בעולם – בארה"ב, בהודו, ביפן, בנפאל, בסיציליה, ביוון. טיילתי עם חברות, עם אמא ועם בן זוגי. עבדתי בחו"ל, מכרתי, נסעתי, העזתי, אבל להוביל נשים?… את זה עוד לא עשיתי. 
אז מאיפה מתחילים? איך מקבלים זריקת אומץ? איך בכלל יכירו אותי? ובכלל, מי תבוא איתי לחו"ל?… שאלתי את עצמי מי יכול ללמד אותי, להוביל אותי?… המון שאלות ותשובה אחת: אני עצמי צריכה להוביל אותי.
חזרתי לארץ עם תוכנית וכצעד ראשון נרשמתי לקורס הנחיית קבוצות במכללת 'גישות'. קיבלתי שם כלים פרקטיים לעבודה קבוצתית, רכשתי מיומנויות הנחייה והבנתי משהו על כוחה של קבוצה. אך עדיין, לא ידעתי מה יהיה בסיומו של הקורס ולאן זה ייקח אותי. לקראתי סיומו, צעקתי את החלום שלי ברשת. כתבתי פוסט בפייסבוק שבקרוב אוציא טיול נשים. אפילו לא היה לי יעד, פשוט כתבתי את זה. 
אבל מי שאמר שחלומות צריך לצעוק צדק, כי בקצה של העולם מישהו שמע והזמין אותי להוביל את טיול הנשים הראשון שלי, לא פחות ולא יותר, לקוסטה ריקה! מה שהחל כרעיון הזוי ולא הגיוני, התגבש לתוכנית סדורה והפך למציאות. 
מאז הוצאתי כבר מספר  מסעות נשיים לקוסטה ריקה, לגואטמלה, לצפון יוון, למונטנגרו, לירדן, לאיטליה ועוד…
הטיולים שלי מלאים בתחושת חופש, שמחה וחיבור לעצמך. 
אני עדיין בתוך המסע, ואני מזמינה אותך להצטרף אלי לאחד היעדים, רחוק או קרוב, ולהרגיש את דופק החיים הולם בך.

חישוב מסלול מחדש

תוכניות לחוד ומציאות עולמית לחוד – כולנו למדנו לחיות בתנאי אי ודאות, למדנו איך להיות גמישים ופתוחים. לחשוב מחוץ לקופסה, וגם להתקרב למהות הבסיסית שלנו, בית, משפחה.

במהלך הסגר הראשון, חששתי שכל ההצלחה של השנה הראשונה עלולה לרדת לטמיון, אבל אז, כמו רבים, גיליתי את הארץ היפה שלנו השופעת נקודות חן ומקומות מעניינים והתחלתי להכין תוכניות לחופשות בוטיק לנשים שיש בהן כל מה שאת אוהבת – הליכה בטבע, מפגשים עם אנשים מקומיים, לינה במתחמי אירוח ייחודיים, פעילות תנועה, ריקוד, מוסיקה, יוגה ומעגלי שיח בהנחייה שמטרתם לקלף, לשתף, לחבר, להעצים ולהתחדש.

הטיול הראשון שהוצאתי בארץ היה לגליל העליון, ומאז, תוך שנה וחצי הוצאתי יותר מעשרה טיולי נשים! יצאנו למדבר (טיולי "זמן מדבר" במצפה רמון), לעין כרם וירושלים וכמובן לגליל, (טיולי "וילה ויטראז"). ערכתי סיורי שוק ברמלה וסיורי ברים ליליים בתל-אביב, ובשנה הקרובה (2022) אני מתכננת לפתוח יעדים חדשים לטיולים, להכיר עוד מקומות ולהפגיש עוד נשים ליצירת חברויות וקשרים. במהלך שנת 2022 מתכננת לרקום טיולי נשים לעמק יזרעאל והגלבוע, לחיפה, לרמת הגולן ולגליל המערבי.

"אבל למה רק נשים?"

בטיול האחרון שאלה אותי אחת המטיילות: "אבל למה את עושה רק טיולי נשים?". חייכתי והשבתי: "מחר, בסיום הטיול, נדבר…". למחרת, בדרכנו חזרה הביתה מהמדבר, היא סיכמה: "זה היה טיול כל כך אחר, יש דברים שיכולים לקרות רק בחברה נשית, יש יותר עומק ועניין, יותר שמח, יותר מצחיק, יותר מרגש…" ואיכשהו היא סיכמה את תמצית העניין.

אז הטיולים שלי מתאימים לכל אישה, בכל גיל ובכל סטטוס, אבל לרוב, הנשים שמגיעות אליי הן בגילאי 45+, נשים שמכירות בערכה של חברות נשית, העצמה, תמיכה, שיתוף ורגישות. הן כבר לא בגיל שמרגישות "מאוימות", אלא מכירות בכוח של קבוצה נשית, בעוצמה שלה, בחיבוק שלה. הן מגיעות מתוך הבנה שיכול להתקיים עולם משלים לעולמות שלהן – עם בני הזוג, המשפחות, הילדים, הנכדים, העבודה, החברות.

בטיול נשים את בוחרת להיות הכי קרוב אל עצמך.

ומה איתך?

אם את כבר הרבה זמן חושבת להצטרף לטיול נשים, אבל קצת חוששת, לבלות עם נשים שלא מכירות אחת את השניה? אפשר בכלל ליהנות מזה? ובבית ירימו גבה, "את נוסעת לטייל עם נשים שאת לא מכירה? את לא יודעת איך זה נשים? בלגן! "שיגידו, שידברו, מה הם מבינים. משהו בך משתוקק לצאת לחוויה.

אולי כדי להשתחרר מזמן שגרה אפורה שקצת השתלטה על חייך? אולי כדי להכיר עוד נשים בגילך וליצור מעגל חברתי חדש? אולי כדי לעשות משהו חדש בפעם הראשונה? גם לזה צריך אומץ. ואם יש לך חברה ובא לכן לצאת ביחד – זוהי גם אפשרות נהדרת ליצור לכן חוויה משותפת חדשה.

עכשיו זה הזמן שלך – כי כבר בא לך להתאוורר,  כי אין זמן מתאים יותר.

 

כשאת מרגישה שהפקק שלך עוד שניה מתעופף ,והאוויר שלך נגמר, והצורך שלך להיות כמה ימים רק עם עצמך חזק, בלי המטלות, בלי הדאגות, בלי השגרה שלפעמים קצת… חונקת. כי לפעמים את מרגישה שנתת מעצמך לכולם, לילדים, לנכדים, לבוס בעבודה, לבעל,

אירחת, התארחת, בישלת, טרחת… קצת שיגעו אותך כולם!

ועכשיו צריכה זמן, לעצמך, לבד, או עם חברה קרובה, בחברה נשית טובה, כזו שמעצימה, נותנת כוח.

יש הרבה טיולי נשים, את רק צריכה לבחור את זה שמתאים לך בקונספט, במה שהוא משדר, בקבוצה שמתגבשת ובזו שתוביל ותארגן את הכל בשבילך. בחשיבה על הפרטים הקטנים, בבחירות המדויקות היכן ישנים, באיזה מסלול מטיילים ואיזו פעילות מוקדשת גם לדברים קצת אחרים.

אז אני פה, לקחת אותך לטיול-מסע, וזה לא עוד דיל של הרגע האחרון, ולא מבצע של הדקה התשעים אלא משהו אחר… שירים לך את החיים!

כשאת מרגישה את כל זה – צאי לטיול נשים!

חיבורים

אחד הדברים שאני נהנית מהם זה לחבר בין נשים, לראות את הקשרים שנרקמים בין נשים שעד לפני רגע לא הכירו זו את זו. פתאום הן כבר מתכננות נסיעה משותפת לחו"ל, או ביקור זו אצל זו. אותי זה מפעים! כשאני שואלת את עצמי מה עושה לי את זה, ממה אני נהנית, אני מרגישה כמו אמא לילדות, שרוצה לחפש עבורן את נקודות הנוף הכי מסקרנות, לפעמים הפחות מוכרות, להביא אותן למקומות שנגישים רק לקבוצות, להפגיש אותן עם אנשים מעניינים בני המקום שאליו אנו מגיעות. ליצור מעגלי נשים של שיתוף והעצמה, לשבת  ביחד בסוף היום, אחרי ארוחת ערב ולדבר על עצמנו, על הסיפור שלנו.

אני עושה את זה באמצעות משחקים קלילים, בעזרת תרגילי כתיבה שפורצים מחסומים, ובעזרת סשנים של עבודה עם קלפים השלכתיים. הם עוזרים לנו לפתוח, להתקלף מול עצמנו ולהעמיד לנו שאלות מהותיות על חיינו בנקודה זו בחיים.

דילוג לתוכן